Bezpieczna nawierzchnia

gumowa płyta plac zabaw
górka z nawierzchni EPDM
gumowe maty przerostowe
gumowa mata SBR
bezpieczna mata epdm
nawierzchnia wylewana z wzorami przykładowy projekt
plac zabaw trawa sztuczna
płyty gumowe boisko
Nawierzchnia bezpieczna centrum handlowy
nawierzchnia przerostowa karuzela
gra podwórkowa płyty gumowe
wylewana nawierzchnia EPDM
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Jaki rodzaj nawierzchni bezpiecznej cię interesuje?

Jaki rodzaj nawierzchni wybrać na plac zabaw?

To zależy.

Rodzajów nawierzchni na placu zabaw jest wiele, ale idealny rozwiązanie nie ma. Każdy typ ma swoje wady i zalety.

Piasek jest tanie w momentu inwestycji, ale wymaga sporo nakłady w trakcie utrzymanie. Nie trudno znaleźć plac zabaw, gdzie zabraknie co najmniej 10 cm piasek, bo nigdy nie zostało uzupełniony. Nie trudno znaleźć plac zabaw, gdzie piasek zmienił się w trawę. W obie przypadków prawdopodobnie nawierzchnia i plac zabaw już nie spełniają normy i są potencjalnie niebezpieczny.

Inne wady piasek są, ze kończy się w butach użytkowników - dlatego nie jest to idealna nawierzchnie przy szkołach i przedszkołach. W piasek mogą się gromadzić różne rodzaje odpady i inne niechciane przedmioty, które są trudne do usunięcia. Ale jest to też materiał naturalny, bardzo ładnie się komponuje z urządzeniami zabawowymi z drewna, oferuje możliwości bawienie się w piasku.

Mat przerostowych stały się w ostatnich kilka lat bardzo popularny, główne przez ich atrakcyjną ceną. Jest to rozwiązanie cenowo atrakcyjny, ponieważ same maty nie są drogie i nie jest wymagane podbudowy - maty lezą na trawniku. Mat przerostowych spełniają wysokość upadku aż do 3 metrów a to tez jest dużą zaletę na placów zabaw z wysokimi urządzeniami. Mat przerostowych jednak trudno prosto układać - nigdy nie będzie idealnie równy. Jeżeli są układane na czarnoziem, gdzie jeszcze nie ma trawę, to maty maja tendencje siąkanie do gruntu a więc często są potrzebne naprawy. Układane bezpośredni na trawnika można, ale z reguły istniejący trawnik nie jest wystarczający równy a trzeba najpierw wyrównać trawnik. W otworach mat lubią się zbierać małe przedmioty, które zmniejszają faktyczny poziom bezpieczeństwa nawierzchni w dość istotny sposób. Widzieliśmy na kilka realizacji problemy z kretami, które wchodzą pod matami. A trwałość mat wygląda decydowanie mniej niż nawierzchni gumowa z płyt lub wylewana gumowa, choć za krótko z tym mamy w Polsce doświadczenia. Nie do końca wiadomo jaki jest poziom amortyzacji po kilka lat użytkowania.

Nawierzchnia gumowa wylewana to bardzo popularny rozwiązanie, bo można tworzyć piękne wielokolorowy place zabaw z różnymi fajnymi kształtami. Jest to od razu wada tego typu nawierzchni, bo niewiele wykonawców jest w stanie takiej nawierzchni fachowo wykonać. Dobrze wykonana nawierzchnia wylewana jest trwała i daje przyjemny podkład do zabawy. Jest łatwo w utrzymaniu i z reguły bardzo długo trzyma swoje cechy amortyzujące. Wada tego typu nawierzchnia jest bez wątpienia koszt wykonania. Inna wada jest, że jakość wykonanie w dużym mierzy zależy od wykonawca. Czasem wymaga to szczegółowe sprawdzenia. Z reguły wykonawca ma sporo możliwości oszczędzanie sobie kosztów, jeżeli używa mniej materiałów lub znacznie tańsze, ale to może mieć duży efekt na trwałość nawierzchni.

Nawierzchnia gumowa z płyt jest mniej zależny od wykonawcy, chociaż fachowca jest potrzebny do układanie płyt w wysokiej jakości, bo można tu robić spore błędy. Ale płyt mają taką zaletą, że są dostarczone gotowy z fabryki a dobry producent gwarantuje ich wysoki jakość i wybór składników. Druga zaleta płyt jest taki, że proces produkcyjny jest ujednolicony, co daje większe gwarancja spełnienie norm bezpieczeństwa. Jeżeli jest jakiś problem z podbudowy, to naprawa nawierzchnia nie jest drogi, w przeciwieństwo do nawierzchnia wylewana. Ścieranie płyt w punktach intensywnie użytkowanie tez z płytami nie stanowi wielki problem. Można łatwo wymienić kilka płyt. Płyty gumowe też są jednak nie bezproblemowo: nie można tworzyć takich pięknych wzorów tak jak przy wylewanej nawierzchni. A problem jest całkiem szeroki ofert płyt niższej jakości: istnieje szereg problemy, które mogą nastąpić z płyt tańszych, od brzydkiego zapachu, do odkształcenia się i kruszenia płyt. Koszty nawierzchnia z płyt jest porównywalna do nawierzchni gumowe wylewane. Zalecamy niemieckie płyty Euroflex, które wyraźnie się różnią łatwości montażu, odporność na promienia UV, zastosowanie składniki bezpieczne dla dzieci, oraz niezwykłej trwałości.

Trawa sztuczna jest rozwiązaniem z podobnym kosztem co nawierzchnia wylewana lub z płyt. Wykonana z dobrych jakości materiałów jest to rozwiązanie trwały i ładny. Trawa sztuczna na placu zabaw jest układane na mat amortyzujących pod trawę, grubość mat będzie dostosowane do wymóg urządzeń zabawowych, tak jak w innych rodzajów nawierzchni. Trawa sztuczna jest nieco trudniej do utrzymanie od nawierzchnia gumowa, ponieważ trudniej jest jej utrzymać w czystości i należy od czasu do czasu uzupełnić piasek. Tak jak inne nawierzchni, to trawa sztuczna ściera się, szczególnie pod huśtawkami i zjeżdżalniami i dookoła karuzelami. Można uszkodzonych miejsc naprawić, choć niekoniecznie będzie to tanie. Trawa sztuczna ma szczególna znaczenia w parkach, gdzie plac zabaw musi się wkomponować w otoczeniu.

Jest jeszcze kilka innych materiałów zastosowanych na placów zabaw. Drobny żwir, kora są naturalnymi materiałami, które, tak jak piasek wymagają uzupełnienia. Istnieją różnych innych rodzajów mat, który nigdy nie uzyskali popularności, tak samo jak materiały sypkie, który raczej są odpadami przemysłowymi, które nie powinien się w taki sposób znaleźć na placu zabaw. Jest co wybierać a wybór nie jest łatwy, to wiemy z własnego doświadczenia. Widzimy w projektach często tez różne rodzaje kombinacji nawierzchnia na jednego placu zabaw. Choć daje to często ciekawych rozwiązań projektowych, to z reguły dają to kolejne wyzwanie dla wykonawcy i dla właściciela placu zabaw. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami

 

 

 
bezpiecznanawierzchnia.pl