Bezpieczna nawierzchnia

Płyty gumowe na place zabaw

Gumowe podłoże na place zabaw, dostarczane przez renomowane firmy, oferuje doskonałą gwarancję uzyskania HIC i długoterminowe utrzymanie zaprojektowanego poziomu bezpieczeństwa. Jakość nawierzchni w tym przypadku jest o wiele mniej zależna od umiejętności osoby, która zobowiązała się wykonać dany plac zabaw. Podłoże Educarium to najlepsze rozwiązanie, od prawie 15 lat reprezentujące niemiecką firmę Kraiburg Relastec, producenta produktów pod marką EUROFLEX. Kraiburg Relastec to najstarszy i największy producent płyt gumowych na place zabaw w Europie.

Płyty gumowe na plac zabaw

Dlaczego płyty gumowe zamiast nawierzchni wylewanej?

Nawierzchnia wylewana wygrywa z płytami, jeżeli chodzi o możliwości projektowania. Natomiast płyty gumowe na place zabaw triumfują ze względu na ich wytrzymałość i stopień bezpieczeństwa. Przy nawierzchni wylewanej bardzo dużo zależy od wykonawcy nawierzchni, który wybiera granulaty, kleje oraz wykonuje na miejscu nawierzchnię w zmiennych warunkach pogodowych, co ma spory wpływ na jakość pracy. Nigdy jednak wykonawca nawierzchni wylewanej nie będzie w stanie uzyskać standardowych warunków, takich jakie panują w hali, kiedy to produkowana jest na przykład guma czy też inne podłoże. Plac zabaw to rozrywkowe miejsce przeznaczone dla dzieci, dlatego przy wyborze podkładu oraz jego późniejszym montażu należy zlecić to zadanie odpowiedniemu wykonawcy. Małe firmy mające renomę, chcąc dbać o swoją markę, powinny wybrać sprawdzone płytki gumowe. Plac zabaw oraz elementy się na nim znajdujące nie mogą być wykonane z tanich składników, ponieważ komfort oraz bezpieczeństwo dzieci są najważniejsze!

Najważniejsze zalety EUROFLEX

Bezpieczne podłoże na plac zabaw dla dzieci

Gumowe płytki na plac zabaw firmy EUROFLEX są produkowane zgodnie z normą EN71-3. Jest to międzynarodowa norma, która ustala poziom migracji pierwiastków w zabawkach dla dzieci. Oczywiście spełniają one również normę EN1176 dot. bezpieczeństwa placów zabaw. Kraiburg gwarantuje dodatkowo, że podłoże pod plac zabaw układane z ich płyt będzie spełniało normy na całej powierzchni w okresie praktycznego ich użytkowania w czasie trwania gwarancji fabrycznej (to znaczy nie tylko mierzonej w laboratorium).

Montaż nawierzchni bezpiecznejDoskonale się montują

Jako doświadczony wykonawca nawierzchni próbowaliśmy w naszej historii płyt od różnych producentów. Jednak płyta gumowa na plac zabaw Euroflex to mocny faworyt, ponieważ zdecydowanie łatwiej się ją montuje niż inne płyty gumowe. Plac zabaw to miejsce, w którym należy postawić na bezpieczeństwo. Euroflex cechuje się: fabrycznie zamontowanymi kołkami, dokładnym trzymaniem się wymiarów, brakiem resztek stali z opon (co psuje noże i piły, ale również jest niebezpieczne dla użytkowników).

Doskonale się trzymają

Płyty, szczególnie EPDM, od niektórych producentów mają tendencję do odkształcania się po czasie. Natomiast guma pod plac zabaw zastosowana przez Euroflex pozostaje praktycznie nienaruszona. U prawie każdego konkurenta za klej odporny na promienie UV trzeba dopłacić. W naszych płytach Euroflex EPDM taki klej jest standardem.

Płyty po zużyciu można oddać do fabryki

Koszty utylizacji odpadów ciągle rosną. Podłoże do placu zabaw Euroflex można przy okazji jego renowacji (za naście lat) bezpłatnie oddać do firmy Kraiburg w celu przerobienia go na inne produkty. W przypadku nawierzchni wylewanej nie jest to możliwe, ponieważ dolna warstwa gumy jest mieszaną z podbudową. Kraiburg również nie akceptuje płyt innych marek.

Dla mniejszych placów zabaw tańsze rozwiązania

Koszty wykonania płyty na plac zabaw i nawierzchni wylewanej są w praktyce podobne. W przypadku zastosowania płyt Standard (SBR), płyty z reguły są tańsze. Płyty można również montować w nieco trudniejszych warunkach pogodowych, co zimą jest szczególną zaletą. Nawierzchnia z dobrej jakości płyt EPDM jest z reguły droższa od nawierzchni wylewanej EPDM. Nawierzchnia wylewana z samej SBR w Polsce praktycznie nie jest montowana.

Płyty SBR czy EPDM?

Wielu projektantów wybiera jako standard nawierzchnię EPDM do swoich projektów. Dużo tańsze są jednak nawierzchnie SBR. Czym płyty EPDM i SBR się różnią? Przede wszystkim kolorem. Płyty SBR są dostępne w ograniczonej barwie kolorystycznej (czerwony, zielony, szary i czarny). Płyty EPDM też są wykonane z SBR, tylko górna warstwa (1 cm w przypadku płyt Euroflex) jest wykonana z EPDM, barwionego w masie i dostępne w dużo większej ilość kolorów. Druga różnica to zachowanie koloru w trakcie użytkowania. Nawierzchnia SBR ściemnieje, bo ściera się kolorowy klej z górnej płyty i przez to może być widoczny czarny granulat gumowy. Płyty EPDM też się ścierają, ale ponieważ są barwione w masie nie daje to widocznych efektów aż do starcia całej warstwy EPDM.

Poziom ścierania płyt SBR jest z reguły niewielki, niezależnie od marki. Poziom ścierania w płytach EPDM może się znacznie różnić pomiędzy markami płyt. Wiele rodzajów płyt nie jest produkowanych z klejem odpornym na UV, co może powodować znaczne zmiany koloru w trakcie użytkowania.

Jeżeli głównym celem inwestora jest bezpieczeństwo użytkowników, to zdecydowanie polecamy podłoże gumowe na plac zabaw. Zastosowana guma na plac zabaw Euroflex to ekonomiczne i długotrwałe rozwiązanie.

Płyty gumowe plac zabaw

 
bezpiecznanawierzchnia.pl