KONTAKT 52 32 47 849  |  NAPISZ DO NAS
educarium - place zabaw - bezpieczne nawierzchnie
Bezpieczne nawierzchnie

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod nawierzchnie bezpieczne

Wykonane z płyt gumowych – nawierzchnie bezpieczne – tworzą elastyczne, amortyzujące i antypoślizgowe podłoża, których najważniejszym zadaniem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Perfekcyjnie sprawdzą się one na placach zabaw, siłowniach plenerowych, boiskach sportowych, a także przydomowych tarasach. Poza tym są wykorzystywane również wokół biurowców, szpitali bądź ośrodków rehabilitacyjnych. Pojawia się pytanie, jak prawidłowo przygotować podłoże pod nawierzchnię określaną jako bezpieczna?

2014 06 26 590 2

Zacznijmy od początku!

Korygowanie – to pierwszy etap przygotowujący teren pod ułożenie płyt SBR bądź EPDM. W skrócie, jest to po prostu usunięcie gruntu rodzimego oraz humusu (górnej warstwy gleby). Obrzeża gumowe powinny posiadać frezowane górne krawędzie, których najważniejszym celem jest zapobiegnięcie wykruszeniu. Co niesie za sobą ich wybór? Zapewniony zostaje wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że krawężniki wykonane z gumy są niezwykle elastyczne, co wpływa na różnorodne możliwości kształtowania obrzeży.

Podłoże pod nawierzchnię bezpieczną

Odpowiednie przygotowanie podbudowy, a następnie jej inspekcja i akceptacja przed montażem nawierzchni bezpiecznej, są bardzo istotne. Nawierzchnie utwardzone muszą być równe z nachyleniem (min. 2%), a także posiadać właściwe odprowadzenie do kanalizacji. Należy pamiętać, że konieczne jest także wyrównanie przeznaczonymi do tego materiałami – większych od 3 mm – zagłębień, dzięki czemu zapobiegniemy zbieraniu się w nich wody. Wskazówka: zalecane jest układanie oraz magazynowanie płyt w cieniu, aby zapobiec nagrzaniu się ich do wysokiej temperatury.

Rozpoczynamy podbudowę pod nawierzchnie gumowe! Najpierw, wykonujemy wykop w istniejącym gruncie do głębokości 30 cm. Następnie przechodzimy do montażu krawężników dookoła zaplanowanego terenu – etap ten jest obowiązkowy, jeżeli wzdłuż zaplanowanej nawierzchni nie występują krawędzie. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie odpowiedniego drenażu, zapobiegającego m.in. przesuwaniu się płyt. Po jego instalacji nakładamy, jako dolną warstwę, kruszywo 0-32 mm, a następnie zagęszczamy każdą warstwę zagęszczarką (do 98%). Należy pamiętać, że każda warstwa musi być równa, a po nałożeniu tej ostatniej (z kruszywa 0-3 lub 0-7 mm), konieczne jest ponowne sprawdzenie równości i ewentualne wyrównanie nierówności. Tym sposobem podłoże pod nawierzchnię bezpieczną jest gotowe!

Montaż nawierzchni bezpiecznej – w skrócie

Pragniemy podkreślić, że tego typu nawierzchnie posiadają naprawdę wiele zalet. Są one wysoce wytrzymałe na uszkodzenia i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaliczamy do nich m.in. płyty gumowe bądź sztuczną trawę. Jak dobrze zainstalować bezpieczną nawierzchnię syntetyczną? W przypadku płyt gumowych, należy pamiętać, że układa się je zawsze na odpowiednio przygotowanym wcześniej terenie. Zalecane jest wykonanie podbudowy lub wylewki betonowej. Sam ich montaż jest naprawdę prosty – bowiem każda z krawędzi posiada kołki i dziurki, umożliwiające sprawne łączenie poszczególnych elementów.

IMG 7293s

Montaż rozpoczynamy od rozciągnięcia sznurka murarskiego wzdłuż jednej strony, w linii oddalonej dokładnie o jedną szerokość płyty od krawędzi. Następnie, naciągamy sznurek prostokątnie względem tego pierwszego (90º). Jeżeli chodzi o pierwszy rząd płyt, to układamy go na długości wcześniej wspomnianego sznurka, zaś drugi rozpoczynamy połówką płyty (łączymy je za pomocą dostarczanych dybli). Ostatnią płytę w rzędzie docinamy nożem lub wyrzynarką. Wymagane jest sklejenie wszystkich płyt w pierwszym oraz ostatnim rzędzie: do siebie, a także do krawędzi. Po właściwym przygotowaniu podbudowy, pozostaje ułożenie na niej dolnej warstwy płyt – nie muszą być one złączone, zaś szczeliny pomiędzy nimi należy wypełnić materiałem drobnoziarnistym. Zalecane jest układanie górnej warstwy na dolną – zgodnie ze wskazówkami dla płyt jednowarstwowych.

Najważniejsze informacje dotyczące nawierzchni:

  1. Nawierzchnie syntetyczne, które są dedykowane na place zabaw, muszą spełniać normę PN-EN 1177, odnoszącą się do badania poziomu amortyzacji podłoża znajdującego się wokół urządzeń zabawowych.
  2. Montowane nawierzchnie syntetyczne muszą być wykonywane na solidnej podbudowie.
  3. Ważne, aby parametry techniczne nawierzchni bezpiecznej – w tym m.in. jej grubość – zostały określone w sporządzonej dokumentacji projektowej obiektu.
  4. Instalację tego rodzaju nawierzchni dokonuje się w określonych warunkach atmosferycznych – musi być ona przeprowadzona według wytycznych jej producenta. Natomiast nie zawsze informacja ta zostaje podana. W tym wypadku zalecane jest wszczęcie prac budowlanych, gdy temperatura powietrza nie jest niższa od 5°C (temp. ta musi utrzymywać się przez min. całą dobę), a wilgotność oscyluje w granicach 40-90%. Nierozsądne jest układanie nawierzchni syntetycznych w okresie zimowym lub późnojesiennym.

Decydując się na profesjonalną instalację bezpiecznej nawierzchni, należy pamiętać o przygotowaniu pod nią odpowiedniego, zgodnego z wytycznymi podłoża zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i budowlanym. Nie można przy tym pominąć żadnego etapu przygotowawczego! Stosując się do wszelkich instrukcji, możliwe jest stworzenie nawierzchni, która zapewni należyte bezpieczeństwo.